Panele fotowoltaiczne Jelenia Góra

W ostatnich latach temat fotowoltaiki osiągnął w Polsce coraz większą popularność. Na wielu dachach budynków jednorodzinnych możemy już zaobserwować panele słoneczne, które pozwalają na produkcję przyjaznej środowisku i co ważne bezpłatnej energii elektrycznej. Do naszego kraju coraz silniej wkraczają też gigantyczne farmy fotowoltaiczne, które produkują prąd dla dużych firm. W związku ze stale podnoszonymi kosztami prądu część osób zdecydowało się na samodzielne produkowanie energii z użyciem paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika jest to jeden z form źródeł energii odnawialnej, który korzysta z surowców odnawialnych.

Na instalacje fotowoltaiczne Jelenia Góra składa się kilka elementów, które bazując na wzajemnej współpracy są w stanie wyprodukować prąd, który kolejno wpływa do naszych gniazdek. Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznejpanele fotowoltaiczne Jelenia Góra. Są one zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Pełnią one niezwykle istotną rolę w procesie przekształcenia promieni słonecznych na prąd. Budowane są one często z krzemu. Następnym komponentem instalacji fotowoltaicznej jest licznik dwukierunkowy. Licznik ten ma na celu pomiar przepływu energii elektrycznej i umożliwienie dzięki temu przeliczenia ilości energii wytworzonej oraz pobranej przez nas. Trzecim z najbardziej znaczących elementów fotowoltaiki jest falownik. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego który pochodzi z paneli słonecznych na prąd zmienny, czyli ten, który używamy w naszych gniazdkach w domach.

Proces działania fotowoltaiki prezentuje się następująco. W pierwszym kroku promienie ze słońca padają na ogniwa fotowoltaiczne, z których składają się panele solarne. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane – w ogniwach ma miejsce efekt fotowoltaiczny, tzn. przekształcenie ich w prąd stały. Sukces tego zjawiska jest uzależniona od trzech istotnych czynników: usytuowania paneli słonecznych, warunków atmosferycznych oraz budowy ogniwa fotowoltaicznego. Kolejno falownik przekształca prąd stały na prąd zmienny. Ten z kolei już kierowany jest do naszych gniazdek, a dzięki temu działają nasze urządzenia domowe.

A co z instalacjami fotowoltaicznymi usytuowanymi na ziemi, a nie na dachach? Fotowoltaika na powierzchni gruntu jest równie wydajna co ta umiejscowiona na domu. Taki montaż paneli fotowoltaicznych jest głównie zalecany kiedy działka jest duża i gównie – niezacieniona. Montaż samej konstrukcji jest prostsze, co przekłada się na niższe ceny i łatwiejsze ustawienie paneli pod odpowiednim kątem i w odpowiednim kierunku do słońca.