Ostatnio wzrosło moje zainteresowanie militariami. Od dawna już planowałem podjąć jakieś kroki w tym kierunku, jednak zawsze brakowało czasu. Od dzieciaka marzyłem o własnej broni w domu zamkniętej w wielkim, pancernym sejfie. Z resztą, kto z nas chłopaków nie marzył? Jednak okazało się to nie takie proste jak sądziłem. Masa pozwoleń i papierkowej roboty. Z jednej strony – oczywiście rozsądnie, bezpiecznie. Z drugiej – niestety mój entuzjazm zmalał z biegiem czasu. Postanowiłem jednak zainteresować się rodzajem broni, na którą nie są wymagane pozwolenia – tj. broń biała. Mój ojczym ma rozległą wiedzę w tym temacie i jest wielkim pasjonatem. Za dawnych lat próbował zarazić mnie swoją pasją, jednak wyobrażenie karabinów i pistoletów zawsze wygrywało. No cóż, wszystko zmienia się z wiekiem jak widać.
Czym jest broń biała?
Spotkaliście się już z tym określeniem? Zastanawiacie się czym jest broń biała? Z pewnością każdy z was miał już z nią w życiu do czynienia. Ogólnie bron białą definiuje się jako broń służącą do walki wręcz, a nie do miotania pociskami, tak jak wszelkiej maści pistolety i strzelby. Obecnie raczej nie ma większego przeznaczenia w celach bojowych, gdyż została całkowicie wyparta przez broń palną, jednak jest fajną zabawką dla kolekcjonerów. Przykładami takiej broni są noże, pałki czy bagnety.
Rodzaje broni białej
Wyróżniamy wiele rodzajów broni białej. Do pierwszej grupy zaliczają się maczugi i młoty, definiowane jako broń obuchowa, czyli taka której przeznaczeniem jest zadawanie ciosów albo cięć miażdżonych. Druga grupa to broń obuchowo-sieczna. Jej przykładem jest topór lub siekiera. W przypadku tej grupy przeznaczeniem jest jedynie zadawanie cięć miażdżących. Na trzecią grupę składają się nadziaki i jest to broń obuchowo-kłująca. Czwarta grupa to broń tnąca, inaczej zwana bronią sieczną – czyli klasyczne miecze i szable. Służy ona do zadawania cięć. Grupa piąta to broń kłująca, jak włócznia, czy sztylet. Przeznaczeniem jej jest zadawanie ran kłutych. Ostatnia już grupa to broń tnąco-kłująca, w której skład wchodzą halabarda oraz wszelkiego rodzaju noże bojowe. Tego rodzaju broń służy do zadawania cięć lecz także pchnięć.
Uwarunkowania prawne broni białej
Broń biała jest możliwa do nabycia powszechnie, bez szczególnych zezwoleń, jednak należy pamiętać, że jej stosowanie podlegają przepisom Ustawy o broni i amunicji. Różne rodzaje modeli broni białej znalazły zastosowanie w niejednej dziedzinie sportowej (np. rzut oszczepem) lub podczas defilad czy parad (np. szable). Co więcej wiele z noży dotyczy zastosowań domowych, nie bojowych.
Mam nadzieję, że zachęciłem was trochę do zgłębienia tematu. Do usłyszenia wkrótce.