Może to być obrzydliwe, ale wewnątrz twojej głowy rosną włosy
Komórki wyściełające jamę czaszki uzbrojone są w maleńkie włosowate wypukłości, zwane rzęskami. Przez bardzo długi czas nauka ignorowała ich obecność twierdząc, że nie pełnią one żadnej ważnej roli, jednak najnowsze badania dowodzą, że jest wręcz odwrotnie. 

Rzęski odpowiedzialne są za utrzymywanie stałego przepływu płynów wokół mózgu - wśród nich znajduje się również płyn mózgowo-rdzeniowy, który odpowiada m.in. za dobrą kondycję najważniejszego ludzkiego organu oraz sprzyja rozwojowi nowych komórek nerwowych. 

Wszystkie te rewelacje udało się ustalić na podstawie obserwacji ryb znanych pod nazwą danio pręgowany. Są one bardzo często używane, jako „modelowy organizm” jeśli chodzi o badania dotyczące genów oraz rozwoju kręgowców. Wszystko ze względu na to, iż ich jaja są zapładniane, jednak rozwijają się poza ciałem matki. Do tego wszystkiego są one do nas bardzo podobne pod względem genetycznym. 

Wracając jednak do tematu. Dzięki tym malutkim rybkom udało się odkryć m.in. to, że rzęski przepychają płyny na podobnej zasadzie, jak działają ogony plemników. Do tego wszystkiego zauważono, że jeśli organizm jest w stanie spoczynku, przepływ płynów ogranicza się do przepływu lokalnego. Dopiero gdy ciało zaczyna się poruszać, płyn znów zaczyna krążyć po znacznie większej powierzchni. 

Najważniejsze w tym wszystkim jednak jest to, co udało się ustalić w związku z powstawaniem nowych neuronów. Powoływane są one do życia w pobliżu ścian komór wypełnionych płynem mózgowym. Następnie przedostają się one do różnych części mózgu wpław wraz z krążącym płynem. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 10 stycznia 2019 o 17:01 przez e-wonsz
Źródło: https://iflscience.com/brain/the-hairs-inside-your-skull-are-way-more-important-than-the-stuff-on-your-head/

Komentarze

Zobacz również

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 15 czerwca 2019 o 19:06 przez MarcinZfejsa
Źródło: https://natemat.pl/276027,kto-to-piotr-boszko-policja-szuka-mordercy-10-letniej-kristiny
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 15 czerwca 2019 o 14:06 przez MarcinZfejsa
Źródło: dailymail
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 15 czerwca 2019 o 13:06 przez Defdef
Są wyniki sekcji zwłok 10-latki z Morwin! Dziewczynka została brutalnie zamordowana.

Sekcja zwłok 10-letniej Kristiny z dolnośląskich Mrowin wykazała, że przyczyną śmierci dziewczynki były liczne rany kłute klatki piersiowej i szyi. Zbrodnia miała podłoże seksualne - poinformował w piątek wieczorem Prokurator Rejonowy w Świdnicy Marek Rusin. Zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem o podłożu seksualnym - w takim kierunku prowadzone jest śledztwo w sprawie.

Częściowo roznegliżowane zwłoki odnalazł przypadkowy przechodzień.

Miejsce, gdzie znaleziono ciało, jest pilnowane przez policję. W lesie wciąż pracują technicy. W okolicach Imbramowic ustawiono blokady dróg. Do grupy funkcjonariuszy, których zadaniem jest schwytanie jest schwytanie zabójcy 10-letniej Kristiny dołączyli policjanci z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. 

Śledczy przesłuchują wszystkie osoby, które w przeszłości były skazane za przestępstwa na tle seksualnym oraz za przestępstwa na nieletnich. 

Policja prosi wszystkich, którzy mają w tej sprawie jakiekolwiek informacje o kontakt. Za wskazanie organom ścigania sprawcy zbrodni została wyznaczona nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych. Osoby, które wyznaczyły nagrodę nie są spokrewnione z rodziną ofiary, jednak łączą się z rodziną w bólu i cierpieniu. Osoby te pragną  zostać anonimowe w mediach, a stosowne oświadczenie o zamiarze wypłaty  nagrody zostanie złożone organom ścigania w najbliższym czasie- zadeklarował adw. Marcin Niewęgłowski. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 15 czerwca 2019 o 13:06 przez Defdef
Z iloma osobami człowiek powinien uprawiać seks przez całe swoje życie? Odpowiedź może was zaskoczyć
W każdym związku przychodzi w końcu taki moment, kiedy partnerzy pytają siebie nawzajem, z iloma osobami do tej pory uprawiali seks. Z pozoru niewinne pytanie może doprowadzić do poważnej kłótni lub - w najgorszym razie - nawet do zakończenia związku. Każdy z nas może mieć przecież zupełnie inne spojrzenie na seks i inne podejście do samego stosunku. 

Jedni mogą traktować współżycie bardzo poważnie i robić to tylko z osobami, które darzą miłością; podczas gdy dla innych może to być tylko sposób na spędzenie wolnego czasu w przyjemny sposób i miłość nawet nie musi tutaj wchodzić w grę. 

Ile jednak powinniśmy mieć partnerów seksualnych przez całe swoje życie? Jednego, trzech, a może dziesięciu? Naukowcy postanowili postawić sprawę jasno i ustalić to raz na zawsze. Wynik tych badań może was nieźle zaskoczyć. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 14 czerwca 2019 o 22:06 przez e-wonsz