Co naprawdę dzieje się z odzieżą zbieraną do tych kontenerów? Są tacy, którzy zarabiają na niej miliony
Z tych używanych ubrań można zrobić prawdziwy majątek. Najlepszym na to dowodem jest firma Wtórpol. Jest to jedna z największych tego typu firm w Europie. Zajmuje się ona recyclingiem starych ubrań. Każdego dnia do ich sortowni zajeżdżają tiry z odzieżą wypakowaną z blisko 57 tys. kontenerów ulokowanych w całym kraju. Zaledwie w ciągu jednej zmiany przetwarzane jest tam aż 300 ton ciuchów. Co jednak dzieje się z tym wszystkim dalej? 

Ubrania najgorszej jakości i te najbardziej zniszczone, zostają przerobione na tzw. „czyściwo”. Kolejna część trafia do sprzedaży za granicą (głównie do Azji oraz Afryki). Kolejna część trafia do naszych rodzimych sklepów z używaną odzieżą. Wtórpol posiada ich 110 na terenie całej Polski. Wełniane swetry itp. trafiają do Indii, gdzie przerabiane są na dywany. Odzież, z którą nic już nie da się zrobić, przerabiana jest na tzw. „paliwo alternatywne”, które wykorzystywane jest m.in. przez cementownie. 

Co jednak z tego ma PCK? Wtórpol płaci im odpowiednią kwotę, za możliwość zabierania odzieży z ich kontenerów. Kolejna część kwoty przekazywana jest na działalność własnej organizacji Eco Textil. 

Czy da się jednak na tym zarobić? Da się! I to bardzo dużo. Wtórpol tylko w 2018 roku zarobił na tym interesie aż 10 milionów złotych. Całkiem nieźle, prawda?  
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 11 lutego 2019 o 22:02 przez e-wonsz
Źródło: https://www.forbes.pl/biznes/co-sie-dzieje-z-odzieza-zbierana-do-kontenerow-pck-przez-wtorpol/dmnh1l8?utm_source=fb_forbes&utm_medium=social&utm_campaign=fb_redakcja&fbclid=IwAR3XYxztL9yuw9F8pJYquoZT95FVdI_YvxVDw_nUdmmciMGCBNRXwTDG3Bo

Komentarze

Zobacz również

Całkiem możliwe, że jedno z województw w Polsce będzie miało wkrótce nową nazwę
Jedno z województw w naszym kraju może mieć wkrótce nową nazwę, a przynajmniej tak wynika z informacji podanych przez Dziennik Zachodni. Według ich doniesień reprezentanci Stowarzyszenia Beskidzki Dom złożyli w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach specjalną petycję z prośbą o zmianę nazwy województwa. Członkowie organizacji tłumaczą, że chodzi im tylko i wyłącznie o „równouprawnienie i dowartościowanie”. 

Na terenie województwa śląskiego leży obecnie dość sporo ziem, które historycznie należały do Małopolski. To m.in ziemia częstochowska, część powiatu bielskiego, Żywiecczyzna i ziemia zagłębiowska. Ci mieszkańcy Śląska, którzy mieszkają na wyżej wymienionych terenach, nie czują się w żadnym stopniu związani ze Śląskiem. Łączy ich z nim jedynie to, że jest to obecnie ich miejsce zamieszkania. 

Ich zdaniem województwo powinno nosić nazwę śląsko-małopolskie. Członkowie stowarzyszenia domagają się również zmiany heraldyki, choć jeszcze nie ustalili, jak miałoby się to prezentować. Są zdania, że na wszystko przyjdzie czas. 

Projekt ma spore poparcie, bowiem członkowie, takich grup, jak: Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich, Stowarzyszenie Niezależni. BB, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego czy Lokalni z Częstochowy również domagają się podobnych zmian. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 21:02 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 21:02 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 20:02 przez Defdef
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 10:02 przez jatoja
Źródło: https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/805733/wielki-powrot-blaszczykowskiego-na-reymonta-na-gola-dla-wisly-czekal-4482-dni https://polskieradio24.pl/5/4147/Artykul/2265605,Ekstraklasa-New-York-Times-o-Jakubie-Blaszczykowskim-uratuje-Wisle-Krakow
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 16:02 przez jatoja
Źródło: https://www.o2.pl/artykul/nie-zyje-karl-lagerfeld-byl-ikona-mody-slynny-projektant-mial--lat-6351177392720001a